Czym jest choroba Alzheimera

Przed chorobą Alzheimera nie chroni ani inteligencja,

ani wykształcenie, ani status społeczny…

Choroba Alzheimera to zaburzenia pamięci świeżej, utrata zainteresowań, niemożność przyswajania nowych wiadomości czy czynności, to wreszcie – w kolejnej fazie choroby – całkowita zależność od opiekuna.

Opiekunowie osób z chorobą Alzheimera to najczęściej osoby z tej samej grupy wiekowej /małżonkowie/ lub obarczone obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi dzieci. Postępująca choroba Alzheimera sprawia, że opiekun musi coraz więcej czasu poświęcać podopiecznemu. Wreszcie konieczna staje się opieka całodobowa i pomoc osób z zewnątrz.

Opieka nad osobą dotkniętą chorobą Alzheimera jest nie tylko wyczerpująca fizycznie i psychicznie, jest również kosztowna. Dostępne na rynku farmaceutycznym leki podane we wczesnej fazie choroby, opóźniają jej postępowanie. Mimo, że są to leki refundowane i tak są one bardzo drogie i nie wszyscy opiekunowie mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Do tego dochodzą w późniejszej fazie choroby również kosztowne „pampersy” dla dorosłych i leki dodatkowe związane z koniecznością leczenia innych objawów chorobowych towarzyszących chorobie Alzheimera.Opieka nad osobą dotkniętą chorobą Alzheimera wiąże się z koniecznością szczegółowego planowania każdego dnia, w celu uniknięcia nieprzewidzianych sytuacji. Bliska ci osoba poczuje się bezpiecznie i pewnie, prowadząc regularny tryb życia.

Dodaj komentarz