Webinarium on- line „Trudne sytuacje w opiece nad osobom z demencją”.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pierwszego z cyklu trzech seminariów poświęconych osobom żyjącym z chorobą Alzheimera i ich opiekunom, które odbyło się w miniony wtorek, ale jest dostępne na stronie organizatora Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Seminarium poprowadziła nasza koleżanka z Alzheimer Polska – Mirka Wojciechowska-Szepczyńska, a odpowiedzi udzielał wybitny specjalista prof. Tadeusz Parnowski. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 23 czerwca, godz. 18.00., które będzie  poświęcone poprawnej komunikacji z osobą z chorobą otępienną, a temat przedstawią Izabela Cymer
i Ewa Drop reprezentujące Stowarzyszenie Syntonia.
Trzecie webinarium – 30 czerwca o godz. 18.00 poruszy kwestie prawne związane
z zabezpieczeniem praw osób z chorobą otępienną, ich bezpieczeństwa ekonomicznego
i społecznego. Poniżej linki do strony:

https://www.youtube.com/watch?v=n2kHgtCmon0

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/webinarium-trudne-sytuacje-w-opiece-nad-osob%C4%85-z-demencj%C4%85

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

Ćwiczenia funkcji poznawczych na kwarantannie

Zachęcamy do pobrania z naszej strony poniższych ćwiczeń funkcji poznawczych, wydrukowania i wykonywania ich w domu.

Ćwiczenia językowe LSA

Ćwiczenia myślenia LSA

Ćwiczenia funkcji wzrokowo-przestrzennych LSA

Poniżej linki do bezpłatnego pobrania ze stron www:

https://www.egis.pl/23/dla-pacjenta/11/materialy-edukacyjne/18/cwiczenia-pamieci-i-innych-funkcji-poznawczych-zeszyt-2

https://www.lundbeck.com/pl/dla-pacjentow-i-rodzin/wiczenia-pamici

https://pdf.helion.pl/rozins/rozins.pdf

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

ŚDS Mefazja i filia Memory nadal zamknięte

Dyrekcja ŚDS „Mefazja”, stosując się do zalecenia Wojewody Lubelskiego informuje, że przedłużony został okres zawieszenia działalności placówek do 10 kwietnia 2020r. w związku sytuacją wywołaną koronawirusem w całym kraju.
Nadal pozostajemy do Państwa dyspozycji pod telefonami:

Osoby do kontaktu:

Edyta Długosz: tel. 506 068 044

Bożena Węgrzyn: 501 276 151

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

Dużur pracownika socjalnego

Zarząd Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego informuje, że mieszkańcy województwa lubelskiego mogą skorzystać z porady telefonicznej dotyczącej sytuacji socjalno-prawnej chorego z demencją i jego opiekuna. Dyżur codziennie w godz. 9.00-15.00 pełni specjalista pracy socjalnej mgr Bożena Węgrzyn  pod nr 501 276 151.

Wszystkich potrzebujących zachęcamy do kontaktu.

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

Koronawirus a osoby starsze

W poniższym linku znajdziecie Państwo informacje o ochronie, szczególnie osób starszych.

Zachęcamy do zapoznania się:

http://www.alzheimer-polska.pl/wp-content/uploads/2020/03/koronawirus-a-osoby-starsze.pdf

Oto kilka powodów, dla których powinniśmy zachować szczególną ostrożność:

 • Wirus jest groźny szczególnie dla osób starszych. Jego zakaźność jest kilkukrotnie większa niż grypy. Śmiertelność gwałtownie rośnie po 60. roku życia, a u osób po 80 roku życia może wynosić nawet dziesięciokrotnie więcej niż u osób młodszych. Jest to związane z procesem starzenia, który zaczyna się ujawniać od 55. roku życia. Przez kolejne lata zachodzą w człowieku zmiany powodujące m.in. powolny wzrost podatności na choroby zakaźne i zmienia się odpowiedź układu immunologicznego na nowe infekcje. Im starsze płuca, tym wirus chętniej się w nich zagnieżdża. Osoby w zaawansowanym wieku często nie mają tak silnej gorączki jak ludzie młodzi. Najefektywniejszą ochroną przed infekcjami wirusowymi są szczepienia, a na przykładzie grypy wyraźnie widać, że bardziej potrzebne są u osób starszych.
 • Na szczepionkę na wirusa COVID-19 wciąż czekamy.
 • Dzieci do 10. roku życia na koronawirusa chorują sporadycznie, a choroba nie ma u nich konsekwencji śmiertelnych..
 • Młodzi ludzie mogą być nosicielami choroby i przechodzić ją skąpo objawowo lub bezobjawowo. Stanowią wówczas, przez okres około 14 dni, nieświadome zagrożenie dla starszych osób. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne w dużych miastach, gdzie korzysta się z komunikacji zbiorowej i ma miejsce natężenie kontaktów międzyludzkich w przestrzeniach publicznych. Z tego powodu osoby starsze powinny przebywać w swoich mieszkaniach i na otwartej przestrzeni, ale z ograniczeniem do minimum zbliżania się do innych ludzi, nawet do osób bliskich.
 • Krople wydzieliny, jakie padają na różne powierzchnie podczas kaszlu chorej osoby, są podstawową drogą transmisji infekcji. Jeśli zainfekowana osoba kaszle i kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów. Wirus pozostaje żywy w powietrzu, bądź na powierzchniach na które spadnie, przez około 12 godzin. Może pozostać aktywny na dłoniach, biurku, stole, szklance, sztućcach, skórze, ubraniu przez 6 do 12 godzin. Do organizmu przenika drogą wziewną lub przez śluzówki (usta, przecieranie oczu).
 • Odwołanie spotkań grupowych i ograniczenie wyjść z domu do bezwzględnie koniecznych, jest dla osób starszych najbardziej racjonalnym działaniem, aby zmniejszyć ryzyko i skalę zakażeń.
 • Ryzyko zarażenia zmniejsza częste mycie rąk. Ręce należy myć przez co najmniej 30 sekund, pamiętając o dokładnym namydleniu miejsc między palcami, kciuków, wierzchu dłoni, nadgarstków. Można użyć wody i mydła lub/i preparatów odkażających. Pomocne jest też noszenie z sobą małych kieszonkowych pojemników zawierających alkohol do dezynfekcji dłoni, po kontaktach z powierzchniami dostępnymi publicznie, kiedy ich dotykaliśmy.

 

Sugestie dla osób pracujących z seniorami:

 • Bezpośrednie kontakty z dotykaniem należy ograniczyć do minimum, jak tylko jest to możliwe.
 • Jeżeli wchodzimy do domu seniora ze środowiska zewnętrznego i mamy za sobą kontakty z większą liczbą nieznanych osób, profilaktycznie można zakładać maseczki twarzowe. Każda maska filtrująca powietrze, jeśli chroni usta i nos, ogranicza ryzyko potencjalnego kontaktu z wirusami. Zgodnie z zaleceniami WHO zawsze należy zakładać maskę jeśli mamy kaszel lub kichamy. Jeśli nie mamy maski, a kaszlemy lub kichamy, koniecznie używajmy chusteczki lub zgięcia łokcia – pamiętajmy, że wirusy na odzieży pozostają, a chusteczkę wyrzucamy.
 • Osoby zdrowe, pracujące w przestrzeniach publicznych, mające kontakt z większą liczbą osób, przez zakładanie maski zmniejszają ryzyko zakażenia się wirusem 2019-nCoV.
 • Jeśli robimy np. zakupy, to najlepiej zostawić je w przedpokoju, podczas gdy osoba starsza pozostaje w innym pomieszczeniu (min. 1,5 m od nas).
 • Podczas odwiedzin seniora należy zachować dystans – siedzieć, rozmawiać w większej odległości niż zwykle (> 1,5 m).
 • Dopilnujmy aby osoba starsza pozostająca sama w domu, miała przy sobie telefon, żeby w razie problemów mogła szybko o tym kogoś powiadomić.
 • Jeżeli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego, należy umówić wizytę domową, a nie udawać się z chorym do przychodni.
 • Jeśli u nas pojawią się pierwsze objawy kaszlu, temperatury, osłabienia, pozostańmy w domu. Wychodzenie z takimi objawami do pracy czy na ulicę jest skrajnie nieodpowiedzialne.

 

Pięć punktów, które SENIOR powinien bezwzględnie przestrzegać:

 • Unikać miejsc, gdzie są większe skupiska ludzi – dużych sklepów, przychodni, komunikacji miejskiej itp.
 • O zakupy poprosić rodzinę lub młodszych sąsiadów.
 • Pić kilka łyków wody co 30 minut, żeby organizm był właściwie nawodniony. Należy unikać picia zimnych napojów i spożywania lodów.
 • Po dotknięciu jakiejkolwiek powierzchni w przestrzeni publicznej (klamki, poręczy, przycisków w windach, bankomatach), koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce mydłem lub zdezynfekować je płynem dezynfekcyjnym. Tak samo należy postąpić po wizycie listonosza – po odbiorze listu, paczki, emerytury/renty.
 • Zaleca się nie podawania dłoni, jeśli nie jest to konieczne. Należy powstrzymać się także od wszelkiej bliskości (uściski, pocałunki, przytulania).

 

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

ŚDS Mefazja i Filia Memory zamknięte do odwołania

Dyrekcja ŚDS „Mefazja” stosując się do rekomendacji z MOPR w Lublinie informuje, że od jutra tj. 12.03.2020r. obydwie placówki są zamknięte do odwołania (najprawdopodobniej  będą to 2 tygodnie), w związku z pojawieniem się koronawirusa w województwie lubelskim. O terminie otwarcia placówek będziemy informowali Państwa telefonicznie.

Osoby do kontaktu:

Edyta Długosz: tel. 506 068 044

Bożena Węgrzyn: 501 276 151

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

Nasza Pani Prezes odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublin

Z okazji Dnia Kobiet prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył medale zasłużonym lubliniankom, wśród nich Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego Wiesława Karczewska – Grabias. Gratulujemy, wielce zasłużony Medal.

Wiesława Karczewska-Grabias – polonistka, absolwentka UMCS, przez wiele lat nauczycielka w lubelskich szkołach. Autorka książek „Wydobyte z niepamięci”, „Powroty do Sandomierza”, „Palec Opatrzności” i „Przetrwać czas nieludzki”. Założycielka i prezeska Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. Stworzyła ośrodek dziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera.

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

Zestaw zadań na wyjazd

Terapia poznawcza jest skuteczna, gdy ją regularnie stosujemy. Dlatego, gdy nasz Uczestnik zajęć wyjeżdżał do Sanatorium dostał zestaw zadań na wyjazd:)

 

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

Konferencja w BRPO 30.09.2019r.

Szanowni Państwo,

Co roku we wrześniu Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Alzheimer Polska organizują konferencję poświęconą wsparciu osób z chorobą Alzheimera i ich rodzin.

Dotychczas podczas konferencji były omawiane tematy: potrzeby osób chorujących i ich opiekunów oraz dobre praktyki wspierania rodzin: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/konferencja-Alzheimer

oraz – jak diagnozować, jak pomagać osobom żyjącym z chorobą i ich rodzinom: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/konferencja-Alzheimer-w-rodzinie

W tym roku będziemy mówić o potrzebach opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera. Będą też zaprezentowane dobre praktyki wspierania opiekunów.

Konferencja odbędzie się 30 września 2019 r. (poniedziałek) w godzinach 11.00 – 15.00 w Biurze RPO w Warszawie przy ulicy Długiej 23/25.

Posted in Brak Kategori | Leave a comment

21.06.2019 – dzień wolny

Informujemy, że w dniu 21 czerwca 2019 roku (piątek po Bożym Ciele) ŚDS Mefazja i Filia Memory będą nieczynne, zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z dn. 9.12.2010r. z późn. zmianami.

Posted in Brak Kategori | Leave a comment